استعداد یا مهارت، کدامیک مهمتر است؟

استعداد یا مهارت، کدامیک مهمتر است؟

خیلی ها از من می پرسند استعدادهای خود را چطور پیدا کنیم؟ برخی از آنها دانش آموزانی هستند که میخواهند انتخاب رشته صحیح برای ادامه مسیر تحصیلی و شغلی خود انجام دهند، برخی دانشجویانی هستند که با رشته تحصیلی خود ارتباط برقرار نمی کنندیافکر می کنند اگر رشته تحصیلی دیگری ادامه دهند می توانند موفق شوند، یا فکر می کنند در ادامه تحصیلشان در مقاطع بالاتر باید به دنبال استعدادهای واقعی شان بروند و برخی افرادی هستند با سن های بالاتر که در مسیر زندگی خود فکر می کنند آیا کاری که انجام می دهند و کسب و کاری که دارند در راستای استعدادهای واقع شان هست یا نه؟!

خیلی ها درک درستی از استعداد ندارند و آن را مترادف با هوش، خلاقیت، علاقه، مهارت، توانمندی و دانش می دانند. حال آنکه استعداد مترادف با این مفاهیم نیست. در ادامه به تعریف استعداد و تفاوت آن با یکی از مفاهیم بالا یعنی مهارت و رمز موفقیت براساس این دو مفهوم خواهیم پرداخت.

استعداد چیست؟

 

استعداد آن چیزی است که شما به صورت ذاتی آن را دارید، از بدو تولد همراه شماست. هر کاری که انسان بتواند بهتر و عالی تر انجام دهد(بالقوه و بالفعل) استعداد نام می گیرد مثل استعداد موسیقیایی که فرد به واسطه استعداد موسیقیایی خود بدون دریافت آموزش خاصی به طور ذاتی توانایی تصور موسیقی و شنیدن صدای نت ها در ذهن قبل از اینکه موسیقی نواخته شود و بداهه نوازی ریتمیک با ساده ترین وسایل مثل لیوان شیشه ای، قاشق و چنگال و حتی نواختن آهنگ با دهان را دارد، ساختار موسیقی را می فهمد، نت های موسیقی را بهتر حفظ می شود، توانایی به خاطر سپردن آهنگ ها و ملودی ها را نیز دارد

مهارت چیست؟

مهارت اشاره به توانایی هایی دارد که الزاماً ذاتی نیست و درون ما وجود ندارد ولی اکتسابی و قابل پرورش است و با تمرین و ممارست روزانه و ساعاتی بدست می آید. نماینده قابلیتهایی است که شما در طول زمان کسب می کنید، فعالیتهایی که در آنها انتظار پیشرفت و رشد داشته یا داریم. مهارت هایی مثل مهارت های پایه­ای نوشتن، خواندن، حساب کردن، مهارت­های حل مسئله،مهارت­های برقراری ارتباط و مهارتهای کار با نرم افزارهای مختلف و …

تفاوت جدی استعداد با مهارت

تفاوت جدی استعداد با مهارت در این است که استعداد چیزی است که در ابتدا در درون ما وجود دارد و ما صرفاً می توانیم برای پرورش آن وقت بگذاریم و تا زمانی که پرورش پیدا نکند و مورد توجه قرار نگیرد به توانمندی تبدیل نمی شود ولی مهارت وجود ندارد و در طول زمان آن را کسب و ایجاد می کنیم.

استعداد یا مهارت، کدامیک برای رسیدن به موفقیت مهم­ترند؟

استعداد در سرعت بخشیدن به ارتقاء مهارتها تأثیرگذار است تلاش مهارتها را می سازد و در عین حال، مهارتها را بارور کرده و سبب افزایش سرعت رشد آنها می شود.

مهم نیست در چه زمینه و چقدر استعداد دارید، مهم این است که شما یا هرکس دیگری چقدر در آن زمینه مهارت کافی را به دست آورده اید. اگر به سختی کار و تلاش نکنید و هر روز خود را برای بهتر شدن اختصاص ندهید در مسیری که می خواهید در آن به موفقیت دست یابید مستعد شکست خوردن هستید.

در زمینه موسیقی، اگر من استعداد موسیقیایی خوبی داشته باشم، موفقیت در آن را در مسیر زندگی خودم قرار داده باشم و انرژی و زمان کافی برای یادگیری آن بگذارم می توانم بگویم گام­های رسیدن به موفقیت را سپری کرده ام. حتی اگر استعداد موسیقی هم نداشتم با تکرار زیاد و تمرین می توانم این استعداد را در وجود خودم بسازم پس می توان نتیجه گیری کرد که برای رسیدن به موفقیت، استعداد به تنهایی کافی نیست بلکه تلاش، پیگیری و کسب مهارت نیز لازمه آن است به عبارت دیگر اگر بخواهیم فرمول موفقیت را ترسیم کنیم می توانیم بگوییم :

تلاش* استعداد= مهارت

مهارت* تلاش = موفقیت

می توان چنین شرح داد که استعداد یعنی وقتی تلاش می کنیم مهارتهایمان در آن زمینه چقدر رشد سریعی داشته است و موفقیت زمانی رخ می دهد که از مهارتهای کسب شده نهایت استفاده را ببریم. بر این اساس چیزی که هر شخص می تواند به عنوان موفقیت به آن دست یابد تنها به دو چیز بستگی دارد: استعداد و تلاش.

نتیجه نهایی اینکه اگر می خواهید به رویای خود رنگ حقیقت ببخشید باید بهپا خیزید، در راستای کشف استعدادهایتان قدم برداشته، سخت تلاش کنید و هر اتفاقی که در این مسیر افتاد، عقب نکشید و با قوای بیشتری در مسیر خود قدم بگذارید.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *