استعدادهای خود را با این آزمون محک بزنید.

استعدادهای خود را با این آزمون محک بزنید.

همه ما مشتاق هستیم استعدادهایمان را بشناسیم و یکی از این راهها استفاده از آزمونهاست که می توانند ما را در مسیر کشف استعداد هایمان یاری کنند. یکی از این آزمونها که توسط هوارد گاردنر آمریکایی طراحی و معرفی شده است و  در زمینه استعدادیابی نیز کاربرد دارد، آزمون هوشهای چندگانه گاردنر است. در این آزمون هشت نوع هوش (استعداد) را نام برده و مورد سنجش قرار داده اند که عبارتند از:

 1. هوش فضایی: برادر من دارای هوش فضایی است، در شناخت جهت ها و حرکت در محیط، یافتن آدرسها، در نقشه کشی و نقاشی و طراحی داخلی توانمند است و به بازی هایی مثل ساخت پازل علاقه دارد. این ویژگی ها را در افرادی که دارای استعاد فضایی هستند می توانیم ببینیم.

 2. هوش موسیقیایی: دوست یکی از دوستانم دارای  هوش موسیقیایی است و پیانیست موفقی است  و در مدت زمان بسیار کمی با سرعت یادگیری بسیار بالایی که داشت این موفقیت را به دست آورد. او هنگام نواختن سازهای موسیقی، آوارخوانی یا گوش دادن به موسیقی این استعداد خود را به خوبی به نمایش می گذارد، نت ها را می شناسد، شعرها،آهنگ ها و ملودی را به خوبی حفظ می کند و اگر کسی خارج از ریتم بخواند متوجه می شود

 3. هوش زبانی کلامی:  مولانا مثال بارز این استعداد است. او  به خوبی می‌توانست از کلمات، به هنگام نوشتن و حرف زدن، استفاده کند. در نوشتن داستان، شعر، به خاطر سپردن اطلاعات و خواندن مهارت داشته و سخنگوی موفقی بود، قدرت متقاعدسازی خوبی نیز داشت .

 4. هوش منطقی ریاضی: مریم میرزاخانی ریاضی دان ایرانی امریکایی یکی از ده ذهن برتر جهانی بود و دارای هوش منطقی ریاضی.  او در توانایی تحلیل اعمال و مسایل ریاضی را داشته و همیشه با محافل علمی و ریاضی سرو کار دارند، در تجزیه و تحلیل مسایل زندگی خود به خاطر بعد منطقی که داشت فرد موفقی بود .این ویژگی ها را در افرادی که دارای این استعداد هستند می بینیم.

 5. هوش بین فردی: مهاتماگاندی دارای هوش بین فردی است. فردی بود که برای برقراری ارتباط ودر تعامل بودن با دیگران به شیوه ای احساسای و همدلانه برخورد می کرد، احساسات و افکار دیگران را می شناخت و رفتارهای دیگران را به خوبی درک می کرد از انجام فعالیتهای اجتماعی لذت می برد.

 6. هوش درون فردی: این استعداد را بیشتر در روانشناسان ، فیلسوفان و رهبران مذهبی می بینیم و فارابی را می توانیم از جمله افرادی معرفی کنیم که دارای این استعداد است. این افراد به حالات و احساسات درونی خود حساس هیتند و به آنها آگاه هستند، از نیازها، آرزوها و توانایی های خود با خبر هستند و شناخت کافی دارند.

 7.  هوش بدنی حرکتی: این استعداد را بیشتر در ورزشکاران، بازیگران،مجسمه سازان می بینیم که توانایی حرکان بدنی و حفظ تعادل بین اعضای بدنشان را دارند و از بدنشان برای بیان (اندیشه، احساسات و …) استفاده می کنند.

 8. هوش طبیعت گرا: زنبورداران، کشاورزان و جنگلبانان دارای این استعداد هستند در این استعداد افراد توانایی شناخت طبیعت، تربیت گیاهان و نگهداری از حیوانات را دارند، گونه های مختلق گیاهان و جانوران را می شناسند و از کوهنوردی و رفتن به پارک های جنگلی لذت می برند، اگربخواهند کتابی را مطالعه کنند ترجیحشان کتابها و مجلاتی است که در زمینه طبیعت و پدیده های طبیعی است.

با توجه به انواع هوش معرفی شده توسط گاردنر،  هر یک از ما در برخی انواع هوش واجد توانمندتر هستیم و باید برای کسب موفقیت بیشتر  تمرکز خودمان  را بر نقاط قوتمان بگذاریم.

پیشنهاد می کنم برای اینکه از استعدادهای غالب خود آگاهی پیدا کنی به سئوالات آزمون هوش های چندگانه گاردنر که در قالب فایل اکسل در اختیارتان قرار میدهم و ضمیمه مقاله است با حوصله  پاسخ دهید و خوشحال می شوم مرا نیز از نتایج آزمون و هوش های غالبتان با ارسال کردن آن‌ها به پست الکترونیکی من (samaneh.zarean@yahoo.com) آگاه کنید و از یک جلسه مشاوره رایگان برای یافتن مسیر صحیح حرفه ای خود برخوردار شوید 🙂

موفق و پیروز باشید.

فایل اکسل آزمون  MI-Test1

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. زهرا طوسی
  ۸:۲۴ ۱۳۹۹/۰۸/۱۵

  مطلبتون مفید بود دوست عزیز. البته در فرصتی مناسب از فایل اکسل استفاده خواهم کرد. در گوشی موبایل فقط بخشی از سایت قابل مشاهده هست.

  • سمانه زارعان
   ۴:۲۲ ۱۳۹۹/۰۸/۲۶

   سلام دوست عزیز خوشحالم که مفید بوده واستون پس از انجام تست در فایل اکسل ایمیل را بفرستید من در خدمتتون هستم در اولین فرصت نتیجه تست را ارسال خواهم کرد