با تمرکز استعدادهایتان را هدایت کنید

با تمرکز استعدادهایتان را هدایت کنید

اگر نگاهی به دنیای کودکان و به ویژه بازی های کودکانه شان کنیم چیزی که می بینیم این است که تند تند از یک اسباب بازی سراغ اسباب بازی دیگر و از یک بازی به سراغ بازی دیگر می روند  و  تمرکز زیادی بر بازی ها و فعالیت هایشان دارند . در واقع آنها در تلاشند دنیای اطراف خود و توانمندی هایشان  را کشف کنند و در عمل به واسطه تمرکزی که دارند آنها را بیاموزند.

در دنیای ما بزرگتر ها نیز برای کسی که دوست دارد از استعدادهایش نهایت استفاده را کند، داشتن تمرکز ضروری است. ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که فرصت‌های انتخاب نامحدود داریم و اغلب چون نمی دانیم چه می خواهیم به جهات مختلفی کشیده می‌شویم  و میزان قابل توجهی از انرژی خود را صرف کارهایی می‌کنیم که به راستی یا برایمان مهم نیست یا خواسته و علاقه واقعی ما نیست .

داستان دوران کودکی ما

همگی از دوران کودکی خود به یاد داریم که در کلاس‌های زیادی شرکت می‌کردیم چون همیشه عاشق یادگیری رشته‌های مختلف نقاشی، خط، ورزش، شنا، موسیقی، زبان انگلیسی و …را داشتیم چه علاقه مند بودیم چه نبودیم و تابستان هرسال به کلاس‌های متفاوت می‌رفتیم. انگار چون دوست ما کلاس نقاشی می رفت باید ما هم شرکت می کردیم بدون دقت به این نکته که می خوام واقعا یادبگیرم و علاقه مند به این رشته هستم یا نه ولی به طور ویژه متمرکز بر روی یک رشته خاص نشدیم و کاملاً به یاددارم که با اتمام تعطیلات تابستان کلاسهای ما نیز متوقف میشد و به کل به فراموشی سپرده می شدند تا تابستان سال بعد و  این روال سالها ادامه داشت و ما در همه آن رشته ها تا حدودی موفقیت کسب کرده بودیم و یا برعکس  بعضی از آنها را به مرور کنار گذاشتیم و استعدادهایمان را به حداکثر نرساندیم. در صورتیکه که اگر اولویت بندی کرده بودیم و بر روی یکی از آنها تمرکز کرده بودیم موفقیت چشمگیرتری در آن رشته خاص به دست آورده بودیم.

 

استیو جابز رمز موفقیت شرکت اپل را  متمرکز ماندن روی چند محصول خاص و نیز تمرکز کردن بر وظایف خود می داند. برای رسیدن به تمرکز، باید به انجام هم‌زمان چند کار و  تمام محرک‌های دیگری که با شما برای به هم زدن تمرکزتان مبارزه می کنند، نه بگویید؛ این محرک ها می تواند صندوق ورودی ایمیل یا شبکه های اجتماعی تان باشد یا گفت‌وگو با همکاران‌تان و در  ادامه این جمله را مطرح می کند:

«مردم فکر می‌کنند تمرکز یعنی بله گفتن به چیزی که باید بر آن تمرکز کنید، ولی تمرکز اصلا به این معنا نیست! تمرکز یعنی نه گفتن به صد ایده‌ی خوب دیگری که وجود دارد. شما باید بادقت انتخاب کنید.»

 

پس کشف استعداد و نقاط قوت ما ، اولویت دادن به آنها و متمرکز شدن بر روی آنها می تواند به ما کمک کند کمتر از شاخه ای به شاخه دیگر برویم و بلاتکلیف و سردرگم باشیم و استعدادهایمان را به حداکثر برسانیم

فواید توجه به تمرکز در انجام کارها

تمرکز می‌تواند قدرت فوق‌العاده‌ای ایجاد کند و با آن حس می کنید استعداد و توانایی هایتان جهت گرفته و هدفمند شده است. وقتی تمرکز در کار داشته باشیم، استعداد و توانمندی‌هایمان به نتیجه بهتری می‌رسد. چون اولین قانون موفقیت تمرکز و متمایل کردن تمام انرژی ها به یک سمت و مستقیم حرکت کردن به سوی آن بدون نگاه کردن به چپ و راست است. تمرکز به شما انرژی می دهد و هر چیزی که روی آن تمرکز داشته باشید گسترش پیدا می کند. همگی می دانیم که موفقیت یک فرایند است و در فرایندهای زمانبر تمرکز مهم است و تنها کسانی می توانند انتظار هدایت و هدفمند شدن استعدادشان را داشته باشند و به مرحله ای از موفقیت برسند که تمرکزشان را حفظ کنند.

با تمرکز دوست باشید تا ….

اگر می خواهید تبدیل به فردی مثبت استعداد شوید و برای به حداکثر رساندن استعدادهایتان انتخاب درست داشته باشید یکی از آن انتخاب ها دوست بودن با تمرکز است و برای این کار باید ذهنتان را متمرکز کنید. چگونه؟

  • تصمیم بگیرید چه کاری می خواهید انجام دهید و با نیروی اراده خود و سنجیدن همه ی جوانب کار کمک کنید تا به استعدادتان دسترسی داشته باشید و با تمرکز به آن استعدادتان را به حداکثر برسانید.
  • با عذر و بهانه ها مبارزه کنید و نگذارید بهانه هایی مثل وقت کافی ندارم، امکانات کافی ندارم و … شما ار از جاده رسیدن به موفقیت خارج کند.
  • همه ما می دانیم که گذشته غیرقابل برگشت است پس به جای اینکه وقت خود را صرف نگاه کردن به عقب کنید چشمتان را به نقطه پایان که رسیدن به هدفتان است بدوزید و روی آنچه اکنون انجام می دهید تمرکز کنید تا حداکثر استفاده را از استعدادتان بگیرید. اگر به امروز توجه کنید فردای بهتری خواهید داشت
  • بر نتایج کار تمرکز کنید نه سختی کار و مراقب انسانهایی که می توانند روی تلاش هایتان تأثیر منفی بگذارند باشید چون شما را از تلاش بازمی دارند و جلوی دیدتان را می گیرند.
  • اولویت های واقعی تان را بشناسید و آن ها را دنبال کنید تا تمرکزتان حفظ شودو استعدادتان شکوفا شود.
  • تمرکزتان بر روی نقاط قوتتان باشد نه نقاط ضعف تان. با بزرگترین دارایی ها و توانمندی هایتان زندگی کنید و وقتتان را هدر ندهید.

 

 

 

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *